IX Рэспубліканскі фестываль фальклорнага мастацтва “Берагіня”. Вынікі ўдзелу прадстаўнікоў ад Гомельскай вобласці

23-26 чэрвеня 2016 года ў г.п. Акцябрскі прайшлі заключныя мерапрыемствы IX Рэспубліканскага фестывалю фальклорнага мастацтва “Берагіня”.

Гомельскую вобласць на фестывальных імпрэзах прадставілі:

  • 25 танцавальных пар з Буда-Кашалёўскага, Гомельскага, Добрушскага, Кармянскага, Лельчыцкага, Лоеўскага, Петрыкаўскага раёнаў - на XIII Рэспубліканскім конкурсе дуэтаў-выканаўцаў беларускіх народных побытавых танцаў;
  • 5 салістаў з Буда-Кашалёўскага і Петрыкаўскага раёнаў - на I Рэспубліканскім конкурсе салістаў-выканаўцаў беларускіх народных традыцыйных танцаў;
  • падворкі Жыткавіцкага, Калінкавіцкага, Лоеўскага, Мазырскага, Рэчыцкага і Светлагорскага раёнаў - на конкурснай праграме “Рэгіянальныя падворкі”;
  • народны фальклорны калектыў “Таняжанка” Тонежскага сельскага дома культуры Лельчыцкага раёна - на конкурсе аўтэнтычных гуртоў;
  • народны ансамбль музыкі, песні і танца “Лёс” Бабіцкага сельскага цэнтра народнага танца, музыкі і песні Чачэрскага раёна - на VII Рэспубліканскім турніры дзіцячых фальклорных калектываў;
  • танцавальныя пары і салісты, фальклорныя калектывы, падворкі сельвыканкамаў Акцябрскага раёна.

Па выніках XIII Рэспубліканскага конкурса дуэтаў-выканаўцаў беларускіх народных побытавых танцаў дыпломамі і каштоўнымі прызамі ўзнагароджаны:  

узроставая група 9-12 год
дыпломамі Фіналіста VI ступені - Чугай Данііл, Харытаноўская Аліна, удзельнікі ўзорнага ансамбля танца “Верасок” ГУК “Капаткевіцкі гарадскі дом культуры”, Петрыкаўскі раён, Гомельская вобласць, кіраўнік Суботка Ядвіга

узроставая група 51 год і вышэй

дыпломамі Фіналіста VI ступені - Валошын Мікалай, Беланожка Ірына, удзельнікі клуба “Урокі народна-побытавага танца” ДУ “Цэнтр культуры Гомельскага раёна”, г. Гомель, кіраўнік Курленка Тамара

узроставая група 17-25 год
дыпломамі Фіналіста V ступені - Ткачоў Канстанцін, Луцкіна Анастасія, удзельнікі ўзорнага аматарскага танцавальнага калектыву “Мілавіца” ДУА “Уваравіцкі цэнтр дзіцячай творчасці Буда-Кашалёўскага раёна”, Гомельская вобласць, кіраўнік Кабаева Людміла

узроставая група 26-50 год
дыпломамі Фіналіста V ступені - Халадок Уладзімір, Семілет Ірына, ДУА “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі”, Гомельская вобласць, кіраўнік Семілет Ірына

узроставая група 13-16 год

дыпломамі Фіналіста ІV ступені - Яндола Яўген, Баравая Наталля, удзельнікі ўзорнага фальклорнага ансамбля “Цярэшкавы шчодрыкі” Рассветаўскага культурна-спартыўнага цэнтра, Акцябрскі раён, Гомельская вобласць, кіраўнік Галавачэнка Святлана

узроставая група 17-25 год
дыпломамі Фіналіста ІV ступені - Лось Дзмітрый, Паўлечка Таццяна, удзельнікі ўзорнага фальклорнага калектыву “Карагод” Ліплянскага сельскага дома культуры, Лельчыцкі раён, Гомельская вобласць, кіраўнік Лось Людміла

узроставая група 26-50 год
дыпломамі Фіналіста ІV ступені - Шчэрбін Леанід, Драпеза Вікторыя, удзельнікі ўзорнага фальклорнага ансамбля “Некрашынка” Валосавіцкага сельскага дома народнай творчасці, Акцябрскі раён, Гомельская вобласць, кіраўнік Бялько Ала

узроставая група 9-12 год
дыпломамі Лаўрэата ІІІ ступені - Асадчы Юрый, Ляшкова Ксенія, удзельнікі ўзорнага фальклорнага ансамбля “Праменьчыкі” ДУА “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі” Гомельская вобласць, кіраўнік Семілет Ірына

узроставая група 13-16 год
дыпломамі Лаўрэата ІІІ ступені - Філімонцаў Яўгеній, Гарбунова Алеся, удзельнікі калектыву “Весялуха” Васільеўскага сельскага клуба, Добрушскі раён, Гомельская вобласць, кіраўнік Філімонцава Галіна

узроставая група 17-25 год
дыпломамі Лаўрэата ІІІ ступені - Рыбянкоў Дзяніс, Сіманкова Анастасія, удзельнікі народнага ансамбля песні, танца і музыкі “Спадчына” ДУК “Кармянскі цэнтр культуры і вольнага часу”, Гомельская вобласць, кіраўнік Саломіна Людміла

узроставая група 26-50 год
дыпломамі Лаўрэата ІІІ ступені - Кухарчык Ігар, Суботка Таццяна, удзельнікі ўзорнага ансамбля танца “Верасок” ДУК “Капаткевіцкі гарадскі дом культуры”, Гомельская вобласць, кіраўнік Суботка Ядвіга

узроставая група 51 год і вышэй
дыпломамі Лаўрэата ІІІ ступені - Адаміч Васіль, Вабішчэвіч Галіна, удзельнікі народнага ансамбля народнай песні, музыкі і танца “Лявоніха” ДУК “Капаткевіцкі гарадскі дом культуры”, Гомельская вобласць, кіраўнік Суботка Ядвіга

узроставая група 9-12 год
дыпломамі Лаўрэата ІІ ступені - Кісялёў Арсеній, Бакун Вераніка, удзельнікі ўзорнага ансамбля танца “Верасок” ДУК “Капаткевіцкі гарадскі дом культуры”, Гомельская вобласць, кіраўнік Суботка Ядвіга

узроставая група 17-25 год
дыпломамі Лаўрэата ІІ ступені - Говар Аляксандр, Артамонава Ксенія, удзельнікі ўзорнага ансамбля танца “Верасок” ДУК “Капаткевіцкі гарадскі дом культуры”, Гомельская вобласць, кіраўнік Суботка Ядвіга

узроставая група 51 год і вышэй
дыпломамі Лаўрэата ІІ ступені - Барсукоў Іван, Чаравацюк Алена, удзельнікі народнага ансамбля народна-побытавага танца “Ойра” Уваравіцкага гарадскога дома культуры Буда-Кашалёўскага раёна, Гомельская вобласць, кіраўнік Мігуля Вікторыя

узроставая група 13-16 год
дыпломамі Лаўрэата І ступені - Дайнека Ілля, Ляпко Валерыя, удзельнікі ўзорнага фальклорнага ансамбля “Праменьчыкі” ДУА “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі”, кіраўнік Семілет Ірына

узроставая група 26-50 год
дыпломамі Лаўрэата І ступені - Ігнаценка Іван, Захаранка Вольга, удзельнікі народнага ансамбля песні, танца і музыкі “Спадчына” ДУК “Кармянскі цэнтр культуры і вольнага часу”, Гомельская вобласць, кіраўнік Саломіна Людміла

узроставая група 51 год і вышэй
дыпломамі Лаўрэата І ступені - Жаўняк Сяргей, Якіменка Ларыса, удзельнікі ансамбля народна-побытавага танца “Ойра” Уваравіцкага гарадскога дома культуры Буда-Кашалёўскага раёна, Гомельская вобласць, кіраўнік Мігуля Вікторыя

У намінацыі I Рэспубліканскі конкурс салістаў-выканаўцаў беларускіх народных традыцыйных танцаў дыпломамі і заахвочвальнымі прызамі ўзнагароджаны:

у намінацыі “Жабка”
дыпломам фіналістаVІ ступені - Ткачоў Канстанцін, удзельнік узорнага танцавальнага калектыву “Мілавіца” ДУА “Уваравіцкі цэнтр дзіцячай творчасці Буда-Кашалёўскага раёна”, Гомельская вобласць, кіраўнік Кабаева Людміла;
дыпломам Лаўрэата І ступені - Кісялёў Арсеній, удзельнік узорнага ансамбля танца “Верасок”, ДУК “Капаткевіцкі гарадскі дом культуры”, Петрыкаўскі раён, Гомельская вобласць, кіраўнік Суботка Ядвіга;
дыпломам Лаўрэата ІІ ступені - Говар Аляксандр, удзельнік узорнага ансамбля танца “Верасок”, ДУК “Капаткевіцкі гарадскі дом культуры”, Петрыкаўскі раён, Гомельская вобласць, кіраўнік Суботка Ядвіга

у намінацыі “Чобаты”
дыпломам фіналістаІV ступені - Говар Аляксандр, удзельнік узорнага ансамбля танца “Верасок”, ДУК “Капаткевіцкі гарадскі дом культуры”, Петрыкаўскі раён, Гомельская вобласць, кіраўнік Суботка Ядвіга;
дыпломам фіналістаV ступені - Ткачоў Канстанцін, удзельнік узорнага аматарскага танцавальнага калектыву “Мілавіца” ДУА “Уваравіцкі цэнтр дзіцячай творчасці Буда-Кашалёўскага раёна”, Гомельская вобласць, кіраўнік Кабаева Людміла

у намінацыі “Мікіта”
дыпломам Лаўрэата І ступені - Ляпко Валерыя, удзельнік узорнага фальклорнага ансамбля “Праменьчыкі” ДУА “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі”, Акцябрскі раён, Гомельская вобласць, кіраўнік Семілет Ірына;
дыпломам Лаўрэата ІІ ступені - Говар Аляксандр, удзельнік узорнага ансамбля танца “Верасок”, ДУК “Капаткевіцкі гарадскі дом культуры”, Петрыкаўскі раён, Гомельская вобласць, кіраўнік Суботка Ядвіга

спецыяльнымі прызамі і падзякай Надзвычайнага і Паўнамоцнага Пасла Рэспублікі Беларусь у Французскай Рэспубліцы, Каралеўстве Іспаніі, Партугальскай Рэспубліцы, Пастаяннага Прадстаўніка Рэспублікі Беларусь пры ЮНЭСКА Паўла Латушка ўзнагароджаны Кісялёў Арсеній, удзельнік узорнага ансамбля танца “Верасок”, ДУК “Капаткевіцкі гарадскі дом культуры”, Петрыкаўскі раён, Гомельская вобласць, кіраўнік Суботка Ядвіга

 

Праграма “Дэкаратыўна-побытавае мастацтва”

У намінацыі “Прэзентацыя рэгіянальных выставак”
“За папулярызацыю народнай творчасці і адданасць каранёвай традыцыі” дыпломам фестывалю ўзнагароджаны ўзорны фальклорны ансамбль “Праменьчыкі” дзяржаўнай установы адукацыі “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі”, кіраўнік Ірына Семілет

У намінацыі “Выстаўка дэкаратыўна-побытавага мастацтва”
“За папулярызацыю народнай творчасці і адданасць каранёвай традыцыі” дыпломам фестывалю ўзнагароджаны ўзорны фальклорны ансамбль “Рудабельскія зорачкі” дзяржаўнай установы культуры “Акцябрскі цэнтр вольнага часу”, кіраўнік Вольга Дульская

У адкрытым конкурсе на лепшы выраб

дыпломам фестывалю ўзнагароджаны:
“За пераемнасць традыцый саломапляцення” - Арына Лучыновіч, удзельніца ўзорнага фальклорнага ансамбля “Праменьчыкі” дзяржаўнай установы адукацыі “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі”,
- Дзмітрый Чвыроў, удзельнік народнага ансамбля музыкі, песні і танца “Лёс” Бабіцкага сельскага цэнтра народнага танца, музыкі і песні Чачэрскага раёна, кіраўнік Наталля Турмасава
“За пераемнасць традыцый вырабу выцінанкі”- Ганна Фралова, удзельніца ўзорнага фальклорнага ансамбля “Праменьчыкі” дзяржаўнай установы адукацыі “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі”

“За пераемнасць традыцый вырабу з прыродных матэрыялаў”
- Станіслаў Коркуц, удзельнік узорнага фальклорнага ансамбля “Праменьчыкі” дзяржаўнай установы адукацыі “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі”,
- Багдан Марынін, удзельнік узорнага фальклорнага ансамбля “Рудабельскія зорачкі” дзяржаўнай установы культуры “Акцябрскі цэнтр вольнага часу”

“За пераемнасць традыцый ткацтва паясоў”- Анастасія Бачура, удзельніца ўзорнага фальклорнага ансамбля “Рудабельскія зорачкі” дзяржаўнай установы культуры “Акцябрскі цэнтр вольнага часу”.

IX Рэспубліканскае свята народнай творчасці “Рудабельскі кірмаш”
Конкурсная праграма “Рэгіянальныя падворкі”

У намінацыі “Народныя промыслы і рамёствы”
“За захаванне і папулярызацыю рэгіянальнай культурнай спадчыны”
- дыпломам Лаўрэата ІІІ ступені і каштоўным падарункамузнагароджаны Уборкаўскі цэнтр рамёстваў Лоеўскага раёна Гомельскай вобласці,
- дыпломам Лаўрэата ІІ ступені і каштоўным падарункамузнагароджана падвор’е ўстановы культуры Краснаслабодскага сельвыканкама Акцябрскага раёна Гомельскай вобласці,
- дыпломам Лаўрэата І ступені і каштоўным падарункамузнагароджана дзяржаўная ўстанова культуры “Акцябрскі раённы дом рамёстваў” г.п. Акцябрскі Гомельскай вобласці

Конкурсная праграма-прэзентацыя народных строяў “Традыцыя і сучаснасць”

У намінацыі “Традыцыйны народны касцюм”
“За зберажэнне, папулярызацыю і творчы падыход у дэманстрацыі традыцыйнага касцюмадыпломам Лаўрэата ІІІ ступені і каштоўным падарункамузнагароджаны ўзорны фальклорны ансамбль “Праменьчыкі” дзяржаўнай установы адукацыі “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі” Гомельскай вобласці

У намінацыі “Прэзентацыя праграм фальклорных калектываў – гасцей фестывалю”

“За захаванне традыцыйнай мастацкай культуры свайго рэгіёна, рэалізацыю Рэспубліканскага праекту “Берагіня”дыпломам фестывалю і каштоўным падарункам узнагароджаны:
- узорны фальклорны ансамбль“Некрашынка” Валосавіцкага сельскага дома народнай творчасці, Акцябрскі раён Гомельскай вобласці. Кіраўнік Ала Бялько,
- узорны фальклорны ансамбль“Цярэшкавы шчодрыкі” Рассветаўскага культурна-спартыўнага комплекса, Акцябрскі раён Гомельскай вобласці. Кіраўнік Галавачэнка Святлана

У намінацыі “Песенная творчасць”
Конкурс аўтэнтычных гуртоў:
“За захаванне і папулярызацыю нацыянальнай культурнай спадчыны беларусаў” дыпломам Лаўрэата і каштоўным падарункам узнагароджаны:
- фальклорны гурт “Купалінка” Пратасаўскага сельскага дома народнай творчасці Акцябрскага раёна Гомельскай вобласці. Кіраўнік Катлярова Святлана;
- народны фальклорны калектыў “Таняжанка” Тонежскага сельскага дома культуры Лельчыцкага раёна Гомельскай вобласці. Кіраўнік Прыбалавец Тамара;
- фальклорны гурт “Перазвоны” дзяржаўнай установы культуры “Цэнтр культурна-дасугавай дзейнасці Акцябрскага раёна” Гомельскай вобласці. Кіраўнік Агейчык Алена.

Спецыяльным прызам установы адукацыі ”Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтва” “За захаванне мясцовага стылю выканання” узнагароджаны:
- узорны фальклорны ансамбль “Рудабельскія зорачкі” дзяржаўнай установы культуры “Акцябрскі цэнтр вольнага часу”. Кіраўнік Дульская Вольга;
- узорны фальклорны ансамбль “Праменьчыкі” дзяржаўнай установы адукацыі “Дзіцячая школа мастацтваў г.п. Акцябрскі”. Кіраўнік Семілет Ірына.

Дыпломам Рэспубліканскага Фонда культуры “За захаванне мясцовай спеўнай традыцыі” ўзнагароджана Ганна Прыбалавец, гурт “Таняжанка”, Лельчыцкі раён.

Дыпломам і каштоўным падарункам “За паспяховую папулярызацыю працэса зберажэння народнай спадчыны, падтрымку, перайманне традыцыйнага вопыту прадзедаў да нашчадкаў і рэалізацыі Рэспубліканскага праекту “Фестываль “Берагіня” ўзнагароджаны арганізацыйна-метадычны аддзел дзяржаўнай установы культуры “Цэнтр культурна-дасугавай дзейнасці Акцябрскага раёна”. Загадчык Тамара Маскалёва.

Фонд міру

Падзякай і каштоўным падарункам “За вывучэнне гістарычных і культурных традыцый, асабісты ўклад у рэалізацыю сістэмы патрыятычнага выхавання падрастаючага пакалення” ўзнагароджаны аўтэнтычны гурт “Купалінка” Пратасаўскага сельскага дома народнай творчасці Акцябрскага раёна. Мастацкі кіраўнік Святлана Катлярова.

У намінацыі “VII Рэспубліканскі турнір дзіцячых фальклорных калектываў”:
- дыпломам III ступені і каштоўным падарункам узнагароджаны ўзорны фальклорны ансамбль “Праменьчыкі” ДУА “Дзіцячая школа мастацтва г.п. Акцябрскі”, Гомельская вобласць; а іх мастацкі кіраўнік Ірына Семілет - дыпломам ЛаўрэатаIII ступені;
- дыпломам II ступені і каштоўным падарункам узнагароджаны ўзорны фальклорны ансамбль “Рудабельскія зорачкі” Акцябрскага цэнтра вольнага часу Гомельскай вобласці; а іх мастацкі кіраўнік Вольга Дульская - дыпломам Лаўрэата II ступені;
- дыпломамфестывалю і заахвочвальным прызам аргкамітэта “За любоў і павагу да традыцыйнай спадчыны свайго краю” ўзнагароджаны народны ансамбль музыкі, песні і танца “Лёс” Бабіцкага сельскага цэнтра народнага танца, музыкі і песні Чачэрскага раёна, кіраўнік Наталля Турмасава.